Kako do hleba sa minimalno truda a i kvasca
Kako da napravite hleb sa nekoliko grama kvasca i skoro nimalo truda (osim čekanja). Pratite uputstva ispod. Ispadne odlično svaki put.
Ovo je čvrst hleb, koji može tanko da se seče može da stoji danima.
Koje su osnovne prednosti ovog recepta?
Nećete isprljati ruke (nema klasičnog mešenja testa)
Možete da kombinujete brašna koja imate
Koristi se jako malo kvasca koji dugo fermentira
Koji su nedostaci?
Izrada traje znatno duže nego kod “običnog” hleba (minimum 10 sati, može i značajno duže ako vam odgovara),
Zbog ovog iznad, morate planirati izradu hleba, tipa danas za sutra ili ujutru za popodne/uveče.
Originalni recept je preuzet sa BakeMe bloga.
U odnosu na originalni recept unela sam određene izmene. Za početak, deo belog brašna sam zamenila speltinim (to sam imala, u principu bih stavila bilo koje integralno koje imam u kuhinji), malo sam smanjila količinu soli i vreme inicijalnog fermentisanja sam smanjila na nekih 6 sati (jer sam loše planirala kada nam hleb treba). Opšta smernica treba da vam bude da testo treba da se udvostruči, što u najvećoj meri zavisi od temperature prostora ali i kvaliteta kvasca, pa će vreme fermentisanja sigurno varirati.
RECEPT ZA HLEB KOJI SE NE MESI
Sastojci:
450g belog brašna
200g integralnog brašna (speltino, raženo, heljdino…)
510ml mlake vode
1/2 kašičice suvog kvasca (oko 2g)
1 kašičica soli (oko 10g)
Opciono:
semenke za posip
Dodatno:
ulje/puter za podmazivanje pekača
brašno za posipanje pekača
Postupak:
1. Pomešajte sve suve sastojke. Dodajte vodu i kašikom izmešajte da se povežu svi sastojci. Biće prilično tečno u odnosu na ono kako izgleda testo za klasičan hleb.
2. Prekrijte folijom ili najlon kesom i ostavite da fermentira dok se barem ne udvostruči. Ovo će zavisiti od temperature vazduha u prostoriji i kvasca, ali će sigurno biti potrebno barem 6-8 sati. Neće smetati i da testo fermentira duže, pa hleb možete zamesiti uveče a nastaviti sa izradom ujutru (osim ako nisu vrele letnje noći u pitanju).
3. Spremite posudu u kojoj će se hleb peći. Idealno je ako imate pekač/šerpu sa poklopcem. Ako ne, poslužiće i alu folija preko u funkciji poklopca.
4. Premažite posudu uljem ili komadićem putera sa svih strana. Pospite brašnom tako da se brašno “uhvati” za masnoću. Višak brašna istresite. Ovaj korak je bitan u kasnijem odvajanju pečenog hleba od šerpe.
5. Ukoliko želite, pospite dno semenkama koje imate (suncokret, bundeva, lan, susam) Možete posle i odozgo.
6. Lagano prebacite naraslo testo iz prve činije u pekač. Ne morate posebno da oblikujete testo, svakako će dodatno narasti i ravnomerno ispraviti određene “nepravilnosti” nastale prebacivanjem.
7. Pospite i odozgo semenjem ako želite.
8. Ako imate poklopac, poklopite i ostavite barem još 1 sat. Ako nemate poklopac, opet ide najlon preko.
9. Nakon sat ili više, lagano prebacite šerpu u hladnu rernu. Ako nemate poklopac, sad prekrijte šerpu alufolijom.
10. Uključite rernu na 230 stepeni.
11. Stavite alarm na satu da vas za 50 minuta podseti da skinete poklopac/alu foliju i onda pecite još oko 10 minuta ili dok se ne uhvati zlatna korica. Napomena: Boja hleba će značajno varirati u odnosu na vrstu brašna koju koristite pa uzmite i to u obzir.
12. Kada tek izvadite hleb, kora će biti tvrda, ali nakon hlađenja, postaće odlična :)
Prijatno i javljajte kako vam je ispao hleb ako ga isprobate!
Varijacija: Još jedna opcija koju u poslednje vreme koristim jeste da pomešam sastojke uveče, ostavim testo oko sat vremena na sobnoj temperaturi, zatim ga prebacim u frižider preko noći.
Ujutru izvadim testo iz frižidera, uključim rernu na 220 i ubacim u nju šerpu sa poklopcem (idealno ako imate od livenog gvožđa) da se greje oko 30-40 minuta.
Zatim izvadim šerpu (oprezno, vrela je, koristite rukavice!), pospem dno brašnom, sipam testo lagano u šerpu (ovde pomaže silikonsta spatulica za mazanje) odozgo pospem brašnom, poklopim i ubacim u rernu.
Šerpu stavljam na niži nivo u rerni.
Pečem poklopljeno oko 30 minuta, onda otklopim da vidim kako izgleda. U zavisnosti koliko vam je jaka rerna i u kojoj posudi pečete, možda ćete hteti da pečete još neki minut otklopljeno da bi se zapekla korica. Ja ovo uglavnom ne radim.
Kada izvadite šerpu, izvadite hleb iz nje i stavite ga na rešetku da se ohladi. Kao i sve druge hlebove, pokušajte da ne sečete dok se potpuno ne ohladi.
Ako vam hleb ostane malo vlažan unutra (više nego što volite) sledeći put smanjite temperaturu na 210 kad ubacite hleb na pečenje i pecite malo duže.
Kriške ovog hleba možete da zaledite i tostirate kasnije kada vam zatrebaju.