Kako napravite uzdignutu leju za povrće

Ako imate dvorište i želite da uzgajate sami nešto povrća, a ne biste da vam se dvorište pretvori u kaljugu kad god je kiša ili da vam pas trči kroz povrće (ako imate psa) ili ako jednostavno ne želite da previše narušite izgled dvorišta – uzdignute leje mogu biti rešenje. 

Uzdignute leje (eng. raised beds) su praktične iz više razloga:
1) možete lako da kontrolišete kvalitet zemljišta u koje sadite biljke
2) u zavisnosti od toga koliko ih uzdignete sav posao oko biljaka će biti pristupačniji i lakši, 
3) korov nije problem (dakle nema plevljenja/okopavanja i sl),
4) mogu da izgledaju jako lepo i uklope se u bilo koje dvorište,
5) ponovo, ako imate pse ili malu decu neće moći (ili će moći značajno teže) u igri da vam izgaze biljke jer zasadi nisu u istom nivou,
6) ono što je meni možda najbitnije: dvorište može da izgleda uredno i bez blata, koje je meni jedno od prvih asocijacija na one tradicionalne bašte/povrtnjake.

I odmah da kažem, nije da su sve samo pozitivne strane sa uzdignutim lejama, ono što je definitivni minus jeste potreba za više zalivanja jer se zemlja brže isušuje u lejama. Ali to je otprilike to. 

Širina i visina leje

Leje se obično prave u pravougaonim (ili kvadratnim) oblicima i to tako da širina ne prelazi 1,2m. Vi širinu svakako prilagodite svojoj visini, važno je samo da kada stojite pored leje bez problema možete da dohvatite njenu sredinu. Odnosno, da je vam je cela površina leje lako dostupna kada stojite uz ivice leje. 

Visina leje takođe može da varira. Jedna opcija je da koristite postojeće tlo koje imate u dvorištu i na njega samo dodajete sloj zemlje ili leju izdignete toliko da je punite potpuno novom zemljom. 

U prvom slučaju je potrebno da komad zemlje unutar koga će biti leja izriljate i očistite od korova i trave, pošto će biljke koristiti ovu zemlju za rast.  U drugom slučaju (ono što smo mi radili) ne morate prethodno pripremati površinski sloj zemlje ne kome će biti leja. U ovom slučaju, bilo bi idealno da je visina leje bar 30cm kako bi korensato povrće imalo dovoljno prostora za rast. 

Ukoliko pravite više leja, morate da ostavite prostor za komotan prolaz između leja, što je, u idealnom slučaju, oko 60cm. 

Materijal od kog možete praviti leju

Ako izguglate “raised beds” i odete na slike, videćete more zanimljivih ideja. Ipak, ono što je najčešće jesu leje koje se prave od dasaka. 

Mi smo u Ivanči (vidi tekst o seoskom domaćinstvu koje smo imali) napravili dve leje od dasaka. Iako je Valentin mislio da će daske da istrule od zalivanja do… kraja leta, godinu dana nisu mrdnule a nismo ih čak ni sa čim ni zaštitili (što svakako nije savet). 

Ovaj put smo koristili OSB ploče, objasniću kasnije i zašto, ali moj glas bi svakako pre išao za leje od drveta. I lepše izgledaju i sigurna sam da su dugovečnije. 

Pored ovoga trebaće vam i stubići, za ivice leje. 

Kako smo mi napravili leju?

Prva nestandardna stvar koja se tiče naše leje jeste oblik. Razmišljali smo da napravimo tri odvojene manje leje ali smo shvatili da bi previše prostora otišlo na prolaze između njih, pa se ovaj oblik nametnuo kao najbolje rešenje, makar vezano za korisnu površinu koju smo dobili pod lejom. 

Očigledan minus ovog rešenja je da postoji deo leje, koji je teško dostupan, ali sam rešila da ne skraćujemo leju zbog toga već sam odlučila da tu posejem neku biljku kojom se neću baviti mnogo. Na kraju sam tu posejala cveklu, i nakon sejanja, vadiću je na jesen i to je to. Tako da je problem nedostupnosti tog jednog dela leje rešen tako. 

Naša leja, zbog oblika dvorišta gde smo je smestili nije pod pravim uglom i sva je ćoškasta. Vi, ako imate mesta, olakšajte sebi i neka uglovi na vašim lejama budu pod 90 stepeni. 

Ovaj put smo kao osnovni materijal izabrali OSB ploče jer bi se pravljenje leje sa daksama odužilo toliko da bih verovatno zakasnila sa prolećnim sejanjem. Dakle, jedini razlog je bio to što je rad sa OSB pločama bio brži i bilo nam je jednostavnije da ih nabavimo od dasaka. Ako vi imate vremena i ne pravite leju histerično početkom proleća za odmah, kupite daske pa ih fino išmirglajte, ofarbajte i onda polako sastavljajte leju. 

Šta smo koristili od materijala

Za našu leju smo upotrebili sledeće:

  • OSB ploče koje smo sekli na tri dela po dužini (dakle, visina leje je 40cm)

  • gredice 3×5, sečene na 60cm, stavljali smo ih na svaki dužni metar,

  • dva stara komada daske, za spojeve OSB ploča gde su strane leje duže od OSB-a, 

  • neku farbu za spolja koja nam je ostala od ranije ali Valentin nije bio zadovoljan nijasnom pa smo uzeli još jednu farbu :)

  • najlon za unutrašnje oblaganje leje (nije neophpdno, ali je bolje)

  • zaštita za gornje ivice ploča (mi smo koristili plastične kanalice za struju)

  • šrafovi

  • folija protiv korova za staze oko leje (nije neophodno)

  • zemlja.

Koji alat nam je bio potreban

Mi smo koristili sledeće:

  • šrafilicu

  • cirkularnu testeru (za sečenje OSB-a, ako radite sa daskama ovo vam ne treba),

  • macolu ili neki slični veliki čekić za zabijanje stubova u zemlju

  • heftalicu – za pričvršćivanje najlona. Može i malim ekserićima ako nemate ovo.

Ispostavilo se da je najveći problem bio naći zemlju. Za dvorište smo već nekoliko puta naručivali zemlju iz Zelenila, ali se tamo nešto promenilo i više ne prodaju zemlju u rinfuzu već samo u džakovima što je cenu podiglo više od 5x, tako da je ta opcija otpala. Na kraju smo na slepo naručili zemlju sa KupujemProdajem i deluje da smo prošli ok. Nije u pitanju prvoklasni humus već prosečna zemlja sa neke vojvođanske njive, ali bez korova, čista, rastresita i sitna. 

Faze pravljenja leje

Ova leja bi realno mogla da se napravi za jedan vikend. Međutim, nama je zbog Tea, za to trebalo više od nedelju dana. Ako obratite pažnju na snimku, uvek samo jedno od nas dvoje aktivno nešto radi dok drugo ili nije tu, ili, ako jeste, tu je sa Teom. Za deo radova smo imali i pomoć iz komšiluka (Hvala Kaća! Hvala Kali!) pa su te završne faze išle malo brže.

Evo koji su koraci bili u planiranju i građenju.

  1. Crtanje leje na papiru a onda i u prostoru (ovo obavezno uradite ako leja nije pravilnog oblika!) Mi smo zaboli neke štapove na okvirne ivice i onda obmotali kanap oko njih koji je pokazivao kako će leja da izgleda. Onda smo mrdali i mrdali i mrdali dok nismo došli do ovog rešenja. 

  2. Izračunavanje potrebne količine materijala i nabavka.

  3. Rezanje OSB ploča na trećine i rezanje stubića na 60 cm (20-25cm ide u zemlju) .

  4. Farbanje ploča (mi smo sa spoljašnje strane jer smo odlučili da unutra stvimo najlon).

  5. Postavljanje stubića u zemlju – pošto je ovo radio Valentin, naknadno je rekao da bi sledeći put drugačije. Dakle, samo bi stavio krajnje stubiće, pričvrstio OSB a onda dodao ostale, na po metar razlike. Ovako se dogodilo da je neke stubiće morao naknadno da vadi i približava ploči kako bi savršeno nalegli. 

  6. Ravnanje terena tamo gde će biti prolazi, kako bi staze bile što ravnije (nama je baš bio neravan ceo taj deo, jer sma neposredno pred postavljanje leje premestila sve biljke koje su bile zasađene tu u druge delove dvorišta pa su ostale rupe).

  7. Postavljanje folije protiv korova – iseći malo šire komade od širine prolaza kako biste ih podvukli ispod leje bar 5-10 cm,

  8. Pričvršćivanje ploča za stubiće šrafovima koji su dovoljno dugački da prođu kroz OSB i skoro kroz ceo stub (ali da ne vire). 

  9. Heftanje najlona (prethodno isečenog na trake oko 35 cm visine), ideja nam je bila da kada se stavi zemlja, najlon ne viri sa strane.

  10. Postavljanje plastičnih kanalica na vrhove OSB ploča (dodatna zaštita od kiše i vode).

  11. Punjenje zemljom.

Što se tiče punjenja zemljom, ja sam na dno leje prvo stavila sloj kartona (braon kutije od ambalaža, kartoni od jaja i sl). Ovo ima za cilj da uspori i idealno, spreči korov iz zemlje da dođe do površine leje. Mogla sam da stavim foliju i ispod cele leje ali mi je delovalo nepotrebno.

Ukoliko vam je leja malo dublja, poput ove naše, možete na dno staviti grančice, lišće, piljevinu i slični materijal koji biste možda kompostirali jer će se vremenom razložiti i preći u humus, taman kad korenje dodirne taj sloj leje u nekom trenutku. 

Iiiii, to je to. Pišite ako rešite da pravite leje i šerujte fotke da vidimo kako nam ide ovo urbano povrtarstvo :) 

Ako vas bude zanimalo mogu da beležim koliko uspešno će proći ceo ovaj poduhvat sa povrćem, kao i koje sam bilje zasadila, kako sma ih kombinovala i verovatno, šta ću drugačije sledeće godine :) 


Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Kupovina placa direktno od vlasnika: predugovor, ugovor i notar

Next
Next

Proces traženja seosokog domaćinstva