Kampovanje na Sitoniji: Talata

Halkidiki ima veliku ponudu kampova, od kojih su možda dva najpoznatija, i najveća: Talata (Thalatta Kalamitsi village camp) i Armenistis, i oba se nalaze na srednjem prstu (Sitoniji).

Mi smo ove godine letovali u Talati, Armenistis smo posetili jednom, i prenosim vam svoje utiske.

Ako vas zanima kako nam je bilo u Safare beach kampu u Ulcinju, o tome pročitajte ovde.

Ako ste vi u situaciji da se razmišljate o kampovanju ali niste nikada do sada kampovali, evo videa za vas: kampovanje za početnike.

Elektronska naplata putarine kroz Makedoniju

Pre svega, olakšajte sebi put i prekonfigurišite svoj TAG na autu kako biste i kroz Makedoniju mogli da putujete bez zasutavljanja. Ovo možete da uradite u bilo kojoj ekspozituri AMSS-a, traje 10 minuta.

Obratite pažnju da će vam sav kredit koji imate na TAG-u biti anuliran, ali možete naknadno da tražite refundaciju. Ili gledajte da odete bez kredita/sa malo kredita. Rekonfiguracijom TAG postaje post-pejd i direktno vam sa platne kartice, sa kojom ga povežete, skida iznos za putarinu.

Talata kamp krajem maja

Dok Teo ne krene u školu, planiramo da letujemo krajem maja i/ili u septembru kako bismo izbegli najveće gužve i vrućine. Sada smo u Talati bili poslednje nedelje maja i prve nedelje juna.

Kamp je bio gotovo sasvim prazan, potpuno tih i verovatno smo ga zatekli u najboljem izdanju, što se tiče gužve i buke.

S druge strane, sve ostalo je tek počinjalo da radi. Bazen su očistili pred kraj našeg ostanka, svežeg voća i povrća u supermarketu je bilo jako malo, rentiranje bicikla nije radilo još uvek.

Generalni utisak je da svi zaposleni u kampu govore jako loše ili ne govore uopšte engleski, što nekad zna da bude malo frustrirajuće.

Opremljenost Talata kampa

U kampu se nalaze supermarket, restoran, kafe sa sendvičima, sladoledom i pecivima i lokal gde uveče možete da kupite giros i pizze.

Svi svuda primaju kartice.

Rentiranje bicikala radi od polovine juna i veliki savet je da ako vam dete vozi bajs ili trotinet, nađete mesta da ga nekako uglavite i povezete sa vama. Kamp ima puno ulica i deca su (čak i sada kada je kamp bio tehnički prazan) sve vreme jurcala sa bajsevima okolo.

Kamp je velik pa ćete se i mnogo lakše/brže kretati ako dete ima neko prevozno sredstvo.

Mi nismo poneli bajs jer sam ja očekivala da će rentiranje raditi, pa smo bajs za tea iznajmili u Armenistisu.

Od ove godine ceo kamp je pokriven wi-fi internetom. Kada smo mi bili net je bio jako brz, ne znam da li će tako biti kada se na njega zakači pun kamp posetilaca. Signal pokriva i celu plažu.

Struja je razvedena svuda po kampu i neće vam trebati dugačak produžni. Voda je takođe dostupna na svakih nekoliko parcela. Mi smo je pili i kuvali sa njom.

Parcele za šatore/kampere variraju po veličini (pogledajte video za precizniju referencu). Većina mesta je u hladu. Kamp je prepun ptičica i imate utisak kao da ste u nekoj šumi sve vreme.

Toaleta / sanitarnih objekata ima dovoljno, čisti su, odvojeni muški i ženski. Tople vode je bilo kada god sam se tuširala. Postoje delovi za previjanje beba i po jedan dečji toalet u sklopu svakog objekta. Tu su još i prostorije sa veš mašinom kao i prostorije za pranje sudova.

U kamp možete ući autom. Ovo se doplaćuje 5 eura po danu.

Deca ispod 4 godine ne plaćaju ostanak.

Kompletan cenovnik noćenja možete pogledati na sajtu kampa: https://www.thalattacamp.gr/en/pages/price_list_2019

Plaža u kampu

Jedina zamerka jeste što plaža nije toliko zgodna za decu. Plićak ne traje dugo i plaža je sklona talasima.

S truge strane, nema kamenja, oštrih stena ili morske trave. Voda je čista i prozirna.

Ako želite dugačak plićak i malo sitniji pesak, možete se odvesti (ili ispešačiti ako ne nosite puno stvari na plažu) do susednog gradića, koji je bukvalno na 2-3 minuta autom od kampa: Kalamitsi.

Pored ove plaže, mi smo gotovo svaki dan odlazili na neku drugu plažu (ka Armenistisu) od kojih nam se najvoiše dopao Orange beach (slika ispod).

Snimak kampa

Da steknete bolji utisak o kampu, ovde je video koji sam snimila, i koji pokriva centralni deo kampa. Nisam prošla kroz delove gde su samo bungalovi ili kamperi, već mesta manenjena prvenstveno šatorima.

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Kampovanje u Ulcinju: Safari beach

Next
Next

Rovinj: vodič za prvi odlazak