Džem od kajsija bez šećera i konzervansa

Džem od kajsija je omiljeni džem kod nas i ne postoji kupovni džem koji je makar i blizu ovom. Pored jako intenzivnog voćnog ukusa, u njega ne dodajem beli šećer, već fruktozu i to u minimalnoj količini. Takođe, ne dodajem konzervans.

Zbog svega ovoga ovaj dže je kod nas omiljena opcija za doručak i nemam nikakav problem da ga dam Teu kada god zatraži “puter i džem” za doručak.

Izbor kajsija

Za dobar džem ključno je da nađete kajsije koje su dobre za džem. Možete kupiti bilo koju vrstu, bitno je samo da su mekane. Jako mekane.

Mekane da kada ih pritisnete prstima osetite da su mekane i da bez problema možete da otvorite kajsiju. To su najčešće kajisje koje već imaju malo braon flekica po kori i tu i tamo morate da očistite po neki deo. Te, ako ih nađete, one su savršene.

Ovakve kajsije imaju u sebi najviše šećera i imaju najintenzivniji ukus, brzo i lako će se raspasti tokom kuvanja.

Ove kajsije ćete najčešće naći po nižoj ceni i verovatno će biti prodavane na gajbicu i nećete moći da ih birate. Što je okej.

Opciono, možete prodavcima da kažete da vam trebaju kajsije za džem i pitate da proberete najmekše kajsije. Većina će pristati jer najmekše kajsije se kvare najbrže i svaki prodavac njih želi da proda prvo.

Ako ne uspete da nađete ovoliko zrele kajsije, uzmite najzrelije koje nađete, operite ih i prebacite na neki stolnjak da se osuše, i neka tako ostanu dan-dva pa onda krenite u spremanje džema.

Čišćenje kajsija

Oprane kajsije očistim od koštica, i skinem oštećene delove. Tamnije delove koji nisu krenuli da trule ostavljam.

Jako mekane kajsije samo prepolovima, one koje nisu toliko meke, presečem na 4 dela.

Pošto kuvam džem na ringli i u običnim šerpama (moja najveća šerpa je zapremine 6l) najradije spremam džem u više manjih tura. Količina od 3-4kg meni je idealna, nikad ne kuvam više od 5kg odjednom.

Pored toga što je na električnom šporetu teško obezbediti zagrevanje onih velikih plitkih šerpi, razlog je i što se manja količini prilično brzo skuva pa ovo spremanje džema stvarno prođe bez nekog velikog posla.

Ja očišćene kajsije stavljam u neku posudu, kako bih mogla da izmerim očišćenu količinu koju stavljam na kuvanje. Vi ne morate biti ovoliko precizni, možete i na osnovu početne težine kajsija da otprilike procenite koliko vam je otpalo pri čišćenju. Ali, ja merim.

Kada očistite kajsije stavite ih na šporet, ja krećem da kuvam džem na jačini 7/9 i u početku mešam često, dok kajsije ne krenu da puštaju sok, kako ne bi zagorele.

Ako ste napunili šerpu kajsijama skoro do vrha, ne brinite, kada se zagreju i omekšaju, kajsije će spustiti u šerpi bar za 30%.

Priprema tegli

Dok su kajsije na ringli, spremam tegle, koje su prethodno oprane.

Dakle, spremite oprane tegle i poklopce koji nisu oštećeni sa donje strane.

Ja preferiram manje tegle, jer ovaj džem nema konzervans. kada otvorite teglu, držite je u frižideru. U frižideru može da stoji bar 2 nedelje, ali ja nekako više volim manje tegle koje znam da se relativno brzo potroše.

Već čiste tegle samo pokvasim vodom i spolja i iznutra i tako valžne ubacim u mikrotalasnu na sterilizaciju. Jednu veću teglu ili 2-3 manje ostavim minut u mikrotalasnoj na najačem podešavanju.

Ako nemate mikrotalasnu, možete sterilizaciju obaviti i u rerni. Poređajte tegle na pleh, ubacite ih u rernu, uključite na 100 stepeni i kada je rerna postigla temperaturu, ostavite ih još 15-20 minuta unutra. Mogu u rerni da vas sačekaju do kraja spremanja džema.

Iz mikrotalasne ih prebacim na poslužavnik ili radnu površinu gde ću kasnije sipati džem (Ako ostane malo vode u teglama, prospem je.) Površinu na koju stavljam tegle prethodno obrišem alkoholom.

Čepove sa unutrašnje strane takođe obrišem alkoholom (isprskam i obrišem čistim ubrusom).

Isto uradim i sa kutlačom kojom ću sipati džem kao i sa metalnim levkom koji koristim za sipanje.

Dok sve ovo radite sa teglama, mešajte džem povremeno.

Kuvanje džema

Kada se kajsije omekšaju i krenu da ključaju, dodajte fruktozu. Na 1kg očišćenog voća stavim 200g fruktoze.

Kada se fruktoza otopi i ponovo krene da vri džem, smanjim na ringlu na 6 ili 5, da me ne bi prskao džem dok mešam. Mešajte i dalje povremeno.

Tokom kuvanja, na vrhu džema će se pojaviti pena. Skidajte kašikom ovu penu. Nemojte je bacati, možete da je iskoristite kao neki preliv, dodatak uz pahuljice uz šejk i sl. u narednim danima.

Ako nakon nekog vremena u džemu i dalje ima krupnih komada koji se nisu raspali a vi želite jednoličnu teksturu, možete ubaciti štapni mikser i brzinski izmiksati džem.

Kada vam deluje da se već malo zgusnuo (ovo će zavisiti od jačine ringle, količine kajsija i oblika šerpe ali recimo nekih 30-40 minuta od kad je prvi put krenuo da vri ), na tacnu stavite kašiku džema i stavite u frižider.

Kada se ta mala količina ohladi izvadite i proverite gustinu. Ja volim da džem ne bude previše gust već da bude, onako, gusto-polutečan ako vam taj opis nešto znači. Ako nagnem tacnu da on polako krene da klizi.

Uglavnom, u onosu na to kakvu gustinu želite, ponavljajte ovaj test sa frižiderom dok ne dođete do gustine koja vam odgovara. Topao džem je uvek značajno ređi od hladnog džema, zato ga i ubacujemo u frižider da ne bismo morali da pretpostavljamo kakv će biti kad se ohladi.

Kada ste postigli željenu gustinu, prebacite ga pored tegli.

PS: Dok se džem kuva pripremite neku gajbu ili kutiju i stavite ćebe u nju.

Sipanje džema u tegle

Za sipanje koristim ovaj široki, metalni levak za tegle i iskreno da vam kažem, ne znam kako su ljudi ranije sipali bez njega.

Ovaj moj je odavno naručen sa aliExpresa ali mislim da ih sada već ima i kod nas.

Tegle ne zagrevam pred sipanje, nikad mi se nije dogodilo da mi je tegla pukla.

Dakle, vodim računa da mi grlo tegle ostane čisto, ako mi kane džem negde, tuferom sa alkoholom ga prebrišem.

Čim napunim teglu zatvaram je čvrsto i spuštam u gajbu u koju sam stavila ćebe tako da mu krajevi vire sa svih strana.

Kada završim sa svim teglama, pokrijem ih ovim krajevima ćebeta što su virili da tegle budu ušuškane i da se sporo hlade narednih sati.

Ne diram ih dok se potpuno ne ohlade, i onda ih stavim u ostavu. Ovako spremljen džem može da vam stoji koliko hoćete, a jednom kada otvorite teglu samo je stavite u frižider.

Ako budete spremali džem ovako, javljajte utiske. Zanima me hoće li vam biti lep koliko je i nama.

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Next
Next

Sirova torta sa voćem