Da li je krevet na podu (floor-bed) dobra ideja?

Krevet na podu

Krevet na podu tzv. floorbed je jedna od najpraktičnijih stvari vezanih za prilagođavanje prostora bebi koju smo uradili. Mislim da sam razmontirala naš krevet kada je Teo imao nekih 5 ili 6 meseci, kada je počeo da se okreće noću i udara rukama o stranice kreveca u kojem je do tada spavao.

Drugi razlog je bio jer je spuštanje nazad u krevetac nakon noćnih podoja postalo užasno frustrirajuće iskustvo u sred noći.

Da me sad neko pita, rekla bih da je ovakav koncept organizovanja prostora za spavanje odličan ODMAH. Naravno, ako je uopšte izvodljivo u konkretnim uslovima.

Prednosti podnog kreveta za dete (i vas)

Benefiti su baš brojni.

Recimo, nema ustajanja zbog noćnih podoja, vađenja bebe, spuštanja ponovo, pa se beba probudi kad je spustite nazad... već se samo premestite do bebe i nahranite je (ovo važi u slučaju dojenja).

Nekad je u toku noći dovoljno da samo pomazite bebu ako krene da se budi i meškolji. Ovo nije moguće ako je u krevecu na metar od vas.

Kad beba malo poraste može bez bojazni da se kreće po krevetu jer nema gde da padne.

Ujutru, ako se probudi bez plakanja, isto, može samo da krene da čačka nešto po krevetu ili neku igračku koju joj ostavite pored kreveta.

S jedne strane lakše je vama, s druge strane osamostaljuje se i beba jer nije potrebno da dođete vi i izvadite je ili je stavite u krevet.

Ako mene pitate ovo je samo win-win situacija. Ako vam prostor dozvoljava.

Teov krevet je bio bez jastuka ali sa urolanim jorganima do zidova da ne bi udarao glavom kad se okreće noću (nekad ni ovi jorgani ne pomognu :D). Na većem spavamo Valentin, Laja i ja.

Nekoliko napomena o sigurnosti

Oko kreveta ne sme da bude kablova, gajtana i sličnih stvari na koje beba može da naiđe puzeći sama.  Utičnice koje su oko kreveta moraju da budu zaštićene. Ako spajate dva dušeka na podu, ne sme da bude prostora između (ako su visoki dušeci).

Ne prekrivajte bebu istim jorganom/prekrivačem kojim se vi pokrivate. Beba ima svoj prekrivač, ako ga uopšte koristi. Oko bebe ne sme da bude puno jastuka, jastučića, plišanih igračaka i sl. neka prostor oko bebe bude čist.

Ako je moguće, neka beba spava do zida a ne između partnera i vas.

Vodite se bazičnim zdravim razumom a to je da pored bebe ne ležete ako ste konzumirali alkohol, narkotike, pijete tablete za uspavljivanje ili lekove za smirenje (koji mogu da vam san učine dubljim i čvršćim). Nemojte pušiti u bebinoj sobi, ili idealno, nemojte uopšte.

Kada spavate pored bebe najsigurniji je položaj na boku, okrenuti ka bebi, i bukvalno je štitite svojim telom. Položaj kao kad dojite bebu ležeći.

Verujem da svi mi u toku noći imamo i dalje aktivan deo mozga zadužen za prostornu orijentaciju jer ne padamo sa kreveta – znamo gde je ivica. Laja, koja je manja od Tea spava sa nama od kad se rodila i nikada nisamo imali nikakvih problema.

Ako vi imate utisak da spavate toliko čvrsto i duboko da niste svesni drugih bića i objekata u snu, ili mesečariste – nemojte dodavati bebu pored sebe.

Za sve vas druge, koji imaju utisak da se bude na svaki bebin pokret i zvuk, i tačno znaju gde je beba i naštelovani ste da reagujete na pokrete i zvukove njenog tela – dajte šansu ovom zajedničkom spavanju, ili makar spavanju u istom nivou. Mnogo je lepo.

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Da li je “bravo” loša reč?

Next
Next

Knjige za roditelje: top 5