Funkcionalne igračke: ljuljaška za bebe

Plan mi je da ovo bude jedan od nekoliko tekstova u kojima ću se baviti funkcionalnim “igračkama” za bebe i/ili mališane a pisaću ih kako Teo bude rastao pa da mogu da prenesem svoja iskustva i zapažanja. Prvi tekst baviće se ljuljaškama.

Ima li ikoga ovde ko ne voli da se ljulja? :)

Teo je skoro napunio 7 meseci (post je pisan u maju 2021) i možda većina misli da je prerano za bilo kakvu ljuljašku (da, pričamo o pravim ljuljašakama koje vise sa drveta ili plafona, ne o onim njihalicama što stoje na podu i imaju jedinu ulogu da uspavaju bebu) ali onog trenutka kada bebac može samostalno da sedi (dakle da se sam dovede u sedeći položaj i održava se u njemu) – ljuljaška može da postane deo kućnog inventara. 

Naravno, ljuljaške za bebe su malo drugačije od onih klasičnih ljuljaški na koje prvo pomislimo. Ali samo malo. Suštinska razlika je u fiksiranom delu platna koje ide između bebinih nogu kako beba ne bi mogla da ispadne iz ljuljaške. Takođe, bebeće ljuljaške se prave od platna kako bi bile meke i prilagodljive bebinom telu. 

Zašto ljuljaška tako rano?

Puno je razloga, ja ću ovde navesti samo neke. 

Neko bi mogao da kaže da je kupovina ljuljaške toliko rano apsolutno nepotrebna. I to je ok. Onda nemojte. Sačekajte da dete poraste. Ali svi vi koji niste sigurni, ili niste o ovome razmišljali, nastavite sa čitanjem. 

Pre svega ljuljaška nije samo još jedna “igračka”. Ljuljaška, pored zabave, uzbuđenja i sreće (malo li je!) kod dece razvija i:

  • krupnu motoriku (uspravno držanje trupa, kontrola glave, njihanje nogama…)

  • finu motoriku (držanje za kanap i prečke ljuljaške, opipavanje teksture platna, igranje sa dodacima na ljuljašci…)

  • balans i koordinaciju (adaptiranje položaja tela u odnosu na kretanje ljuljaške)

  • percepciju dubine (različiti opažaji udaljenosti predmeta i ljudi tokom ljuljanja)…

Naravno da ovo nije sve. Ali je dovoljno da steknete utisak o tome šta se sve događa sa detetom dok se ljulja.  Dodatno, sve preporuke fizioterapeuta i radnih terapeuta su da decu što ranije treba izlagati što većem dijapazonu položaja i pokreta i tako postavljati temelj za kasnije spretno i motorički dobro razvijeno dete.

A posebno je važno i to što na ovom uzrastu beba učvršćuje kontakt sa vama i dodatno razvija poverenje kroz zajedničko učestvovanje u novoj aktivnosti (zato budite strpljivi ako se beba ne oduševi baš na prvom ljuljanju, ali više o ovome malo dalje u tekstu) i nikako nemojte ostavljati bebu samu u ljuljašci. Iako se samo beba ljulja, zapravo je to aktivnost u kojoj i vi ravnopravno učestvujete.   

Gde kupiti ljuljašku za bebe?

Moj inicijalni plan je bio da ljuljašku, kao i preostale dve igračke koje za sada imam u planu (Piklerov trugao i interaktivnu tablu), pokušam da napravim sama. Znate već da svašta radimo sami pa me tako to što ne znam da šijem i nemam mašinu, nije sprečilo u ideji da ipak pokušam da uradim sve ostalo osim šivenja (koje bih odnela nekome da uradi uslužno).

I budući da je u slučaju ljuljaške izbor platna najbitnija stavka, jer ćete, realno, gledati u tu ljuljašku barem 2 godine na sred dnevne sobe (tako je u našem slučaju) dezen mora da vam se svidi.  I to stvarno. I tako ja rešim da prvo nađem platno pa da onda rešavam ostale tehničke stvari oko DIY ljuljaške. 

Jedva nekako nađem vremena da dok  Teo spava odjurim do najveće prodavnice sa metražom u Zemunu, misleći da ću imati problem da izaberem dezen, i da ću možda čak i dve ljuljaške da napravim! LOL. Ja ne mogu da vam opišem moje razočaranje kada me je teta koja tamo radi, nakon mog opisa onoga što mi treba i pokazivanja primera na telefonu, ostavila pored nekoliko rolni sa rečima: “Ovde su nam dekorisana platna”. A tamo platna sa floralnim elementima pikselizovanih ruža i drugog cveća. Kao da je neko fotografiju goblena u maloj rezoluciji povećao i odštampao na platnu. BUKVALNO. 

Svejedno rešim ja da pogledam još malo, misleći možda se ipak nismo razumele. I kad sam pola sata kasnije shvatila da očajna razgledam platna za posteljinu jer su jedina imala fragment dezena koji sam želela, shvatila sam da je ovo projekat od kog treba da odustanem jer je kompromis koji bih pravila u slučaju samostalnog pravljenja ljuljaške (sve i da ispadne dobro svaki naredni korak do gotove ljulje) prevelik.  

Onda sam krenula da istražujem gotove ljuljaške koje imaju da se nađu kod nas. Za bebe. I da ne deluju kao da je dezen iz prodavnice koju sam bezuspešno posetila. I naiđem na Ljuljuška instagram profil.

I shvatim da ću imati problem da se odlučim koju ljuljašku želim :) Bukvalno su imali jedno 4 dezena od kojih bih mogla da uzmem bilo koji. Svela sam na dva, i onda sam pustila Valentina da izabere. Tako smo završili sa “džunglom” i ja ne mogu da vam opišem koliko sam zadovoljna izborom. Ovo je jedan od retkih slučjeva kada mi je proizvod uživo izgledao još i bolje nego na fotografijama. Bukvalno nam je ulepšala dnevnu sobu čim smo je okačili.

Bacite pogled na profil Ljuljuške da vidite kako prelepe dezene imaju. Ako se odlučite za kupovinu, verujem da ćete biti u istom problemu kao i ja. 

Šta ako dete neće da se ljulja? 

I nakon što ste vi izabrali prelepu ljuljašku, i znate kako je ljuljanje jedna super zabavna stvar, stavite svoju bebicu u ljuljašku i shvatite da ona ne deli vaš entuzijazam oko cele stvari. Ali uopšte :D Čak naprotiv. Negoduje i buni se. 

Ništa, izvadite bebu čim krene da se buni. Kao i sa mnogim drugim dobrim stvarima u životu, nekad nam je potrebno da se naviknemo :) I onda polako i strpljivo. Kad je beba raspoložena, spustite je u ljulju. Čučnite ispred da vam oči budu u ravni sa bebinim.

Dajte joj neku omiljenu igračku. Mazite joj nogice. Zabavljajte je. Nikako je ne ljuljajte jako u početku. Ne ljuljajte je uopšte. Sačekajte da se navikne na novu senzaciju samog “lebdenja” u prostoru. Budite strpljivi. I uvek, čim krene da negoduje, izvadite je. Nemojte da bebac poveže ljulju sa bilo kakavom vrstom primoravanja ili negativnih emocija. Pa pokušajte opet. Kasnije. Sutra. I tako. Jednom će samo početi da se smeje dok se ljuška. 

A možda uopšte nećete imati ovaj problem i bebac će odmah biti oduševljen. 

Ja sam napisala duži ovaj prvi scenario jer se nama to dogodilo. A, uzmite u obzir da bebi možda rastu zubići pa je nervoznija nego inače, ili je u toku razvojni skok ili joj možda jednostavno nije dan za ljuljanje. Nama je trebalo nekih 7-8 dana svakodnevnog ubacivanja u ljuljašku, koja su često trajala i ispod minuta, da samo iznenada dobijemo jedno ljuljanje puno smejanja i uživanja. I iskreno da vam kažem, ne znam kome je u tom trenutku bilo lepše, da li Teu dok se ljuljao ili meni dok sam ga gledala. 

Još nekoliko tehničkih napomena

Ljuljaška dolazi sa dugačkim konopcima koji verujem da odgovaraju svim standardnim visinama plafona. Možda ako živite u nekom saloncu sa plafonima od 4m budete imali problem ali verujem da biste i tada mogli samo da napomenete ako imate ekstra zahtev ovog tipa pri naručivanju. Krajevi konopaca imaju alke na kojima su karabinjeri pomoću kojih lako možete da okačite ljuljašku za kuku koju morate da pričvrstite za plafon (ako ljuljašku kačite unutra).

Kuku kupujete sami u zavisnosti od toga od kog vam je materijala plafon. Na instagram profilu Ljuljuške imate i video gde su prikazane razne kuke koje možete koristiti kao i koji je alat potreban (suštinski samo bušilica). Evo ga link ka videu ovde.

Posebno napominjem ovo oko kačenja jer smo mi baš imali problem budući da nam je ceo plafon obložen gipsanim pločama a opcija sa kačenjem iznad vrata nam prostorno nije odgovarala. 

Ako vi živite u bilo kom stanu/kući sa uobičajenim rasporedom prostorija i nemate spuštene plafone, lako ćete naći mesto za ljuljaškicu. 

Kada naručujete ljuljašku imate opciju da napomenete da li želite da sva 4 konopca budu spojena u jednoj tački (i da ljuljašku kačite za jednu kuku) ili da bude klasična ljuljaška sa paralelinim kanapima sa strane (ovo je opcija koju smo mi izabrali). Iako je lakše za montiranje ovo kada su svi konopci spojeni u jednu tačku, onda ljuljaška ima tendenciju da okreće oko svoje ose, što ima svoj šarm, ali smo mi želeli “pravu” napred-nazad ljuljašku. 

U paketu sa ljuljaškom dolazi uputstvo kao i sigurnosne napomene. Nemojte da vas mrzi da svako malo proverite da li su čvorovi i dalje zategnuti. Posebno kad beba postane todler i možda krene malo energičnije da se ljulja, može da se dogodi da se neki čvor malo razlabavi. Ali ovo radite na svim ljuljaškama, ne samo na ovim bebećim. 

Inače, ima više mesta gde možete naći baš specifično ljuljaške za bebe kod nas, ali pored toga što Ljuljuška ima, po meni, ubedljivo najlepše dezene (mada je ovo stvar ukusa naravno) jedino sam kod njih videla da su radili test opterećenja i da garantuju da se platno neće pocepati/rasparati ili da će se dogoditi neka druga nezgoda tokom korišćenja a da je povezana sa samim materijalom. 

Uz ljuljašku dobijate i jastuče, koje u početku može da se koristi tako da se popuni prostor između bebinih leđa i zadnje strane ljuljaške, kako bi se sprečilo eventualno udaranje glavom u zadnju prečku (dok beba još uči kako da da se ljulja) kao i da obezbedi da beba ne savija leđa i ne krivi se tokom sedenja u ljulji. Verujem da kad beba poraste, jastuk neće biti neophodan. 

Eh, da. Ubacivanje bebe u ljulju. U početku bi bilo dobro da vam neko pomogne sa ovim dok i beba ne nauči novi pokret (gde idu nogice, kako da provuče ruke između kanapa). Nekoliko puta samo. Onda ide ok. Vađenje je vrlo jednostavno.

Šta kaže Teo

Jedina stvar koja je meni delovala kao višak na ljuljašci su ovi dodatni drveni krugovi. Bukvalno sam imala utisak da su dodati tek tako, da ne bude baš prazna ta prečka napred. Međutim na prvo stavljanje Tea u ljuljašku ti krugovi su bili sve što je primetio. Mrduckao ih je rukama a onda i malo glockao. I svaki naredni put ih je malo pipkao. 

Druga stvar koja se Teu jako dopada jeste platno oko prečke napred  jer je shvatio da ovo može da koristi kao glodalicu :D Jeste da je u fazi kada sve stvalja u usta, ali deluje da mu je ovo baš taman :D Sreća pa platno može da se skida i pere :)

A naravno da je i Laja probala ljuljašku.

Inače, ako se dvoumite oko ljulje ili imate neka pitanja, pišite im. Ja sam postavila XY pitanja oko kačenja, dostupnih dezena i sl. i jako brzo sam dobijala odgovore. 

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Ekcem kod beba: kako ga držati pod kontrolom?

Next
Next

ECOEgg – jaje za pranje veša – vredi li kupiti?