Ekcem kod beba: kako ga držati pod kontrolom?

U tekstu ispod ću vam preneti naše iskustvo sa ekcemom ili atopijskim dermatitisom: koje smo sve promene uveli u dnevnu rutinu, negu kože, hranu i sl. Nadam se da će naše iskustvo možda još nekome značiti.

Važno mi je da naglasim da sve što ću izneti ispod predstavlja moje iskustvo sa Teom, i budući da je njemu pomoglo, verujem da može koristiti još nekome. 

Većina stvari koje ću pomenuti su vrlo logične, ali ima i nekoliko specifičnih stavki. Imajte na umu da ja po struci nisam ni pedijatar, ni dermatolog, ni imunolog… zato se konsultujte se sa vašim lekarom oko koraka koje treba da preuzimate ako dete ima teži oblik ekcema. 

U nastavku teksta ću sumirati šta smo mi radili, a sve to je rezultat mog detaljnog iščitavanja i analiziranja svega što sam mogla da nađem na temu ekcema / atopijskog dermatitisa kod dece.

Jedan od razloga koji me je gurnuo da samostalno istražujem o ekcemu jeste bio stav pedijatra u domu zdravlja da beba (u tom trenutku 2 meseca stara) ima ekcem i da bi uskoro, ako se ne smiri, trebalo početi sa kortikosteroidima a kao preporuku za negu sam dobila uzorke komercijalnih krema namenjenih suvoj koži. Kasnije, čitajući iskustva roditelja na domaćim forumima, shvatila sam da je  kortiko terapija kod naših lekara gotovo pa standardna stvar i da je prilično lako daju. 

Drugi razlog za samostalno istraživanje bio je i taj što se sve ovo događalo u sred pandemije korone i nisam želela da bez preke potrebe nekoliko meseci staru bebu vučem po privatnim ili državnim ordinacijama i izlažem nas riziku da se zarazimo.

Ako vas zanima da odmah krenete na spisak stvari koje smo uradili kako bismo ekcem držali pod kontrolom, skrolajte malo ispod. 

Šta je ekcem / atopijski dermatitis?

Atopijski dermatitis (AD), odnosno ekcem (većina tekstova tretira ove pojmove sinonimno), predstavlja iritaciju na koži koja nastaje usled prevelikog gubljenja vlage iz kože. Ovo se događa jer je funkcija zaštitnog sloja kože, koji treba da čuva vlagu unutar kože, iz nekog razloga poremećena. Kao rezultat se javljaju jako isušena koža, iritacije, crvenilo, plikčići na koži a sve ovo prati i svrab. Češanje (posebno problematično tokom noći) može da dovede do inficiranja ovih područja i onda stvari postaju još ozbiljnije i zahtevaju najčešće antibiotsku terapiju. 

Iz nekog razloga, deca sa AD se najčešće upućuju kod dermatologa koji onda pokušava da sanira i leči posledice na koži. Međutim, problem atopijskog dermatitisa bi trebalo da leči imunolog/alergolog jer, kako se ispostavlja, poremećena funkcija epitelnog sloja kože ima veze sa imunološkim reakcijama na određene nadražaje.

Ovo sve je posebno izraženo kod dece jer im imuni sistem još nije sasvim razvijen. Dobra vest je, makar po onome što sam čitala, da se problem sa ekcemom najčešće sam reši do neke pete godine.  

Kako je to izgledalo kod nas?

Kada smo definitivno ustanovili da Teo ima problem sa atopijskim dermatitisom imao je oko dva meseca.  U njegovom slučaju, kritična područja su bila glava, obrazi, čelo i po nekad šake. AD inače ima tendenciju da se pojavljuje na istim ili sličnim mestima na telu. 

Kod njega bi se uvek prvo koža malo zacrvenela na mestu gde će pojaviti ekcem. Nakon nekoliko sati ili sledećeg dana, iritacija bi se pogoršavala i već bi krenuli da se formiraju plikčići koji bi ga jako svrbeli i koji bi nakon nekoliko dana polako krenuli da se pretvaraju u krastice, perutaju i zatim bi trebalo još nekoliko dana da mu se koža na tim mestima oporavi. Taman kada bi se smirilo sve, krenuli bi novi crveni pečatići i započeo bi ceo novi krug ispočetka. 

Prošli smo nekoliko ovih ciklusa pre nego što sam ja krenula da se ozbiljno bavim problemom ekcema. Taman kada je i Teo počeo da ovladava motorikom ruku toliko da može da počne da se ozbiljno češe… 

Šta smo sve promenili u dnevnoj rutini i nezi?

Iskreno, mnogo toga. Neke stvari su prilično jednostavne i neće vam predstavljati problem, neke su prilično izazovne. 

Ako ste stigli dovde u čitanju teksta verovatno ste u sličnoj situaciji u kojoj sam bila i ja pre nekoliko meseci: imate bebicu sa problemom, ništa što radite ne funkcioniše, nećete kortiko steroide odmah, i hoćete da se što bolje upoznate sa problemom koji imate. Ako je to slučaj, moj savet bi bio da probate da primenite što više stvari sa ove liste, posebno na nivou dnevne rutine.

Ja sam uradila sve što ću navesti dole, i videli smo rezultate već nakon nekih 7-10 dana (sledeći ciklus ekcema koji mu se pojavio je bio malo blaži, sledeći još blaži i onda se tu i tamo pojavljivala u fragmentima negde  iritacija koju smo adekvatnom negom uspevali da smirimo). Ali, hajde da kažem da je možda trebalo 3-4 nedelje da se stvarno i nedvosmisleno vide rezultati. 

I) Ambijent u kome beba boravi

Temperatura vazduha. Temperatura ne sme da bude previsoka jer ovo dovodi do dodatnog isušivanja kože. Oko 21 stepen je idealno. Zimi ovo znači da je bolje je da beba ima dva sloja odeće i da je svežiji vazduh nego obrnuto. 

Vlažnost vazduha. Idealno bi bilo da je oko 50-60%. Koži sklonoj isušivanju nikako ne prija dodatno suv vazduh u prostoriji. Možete na raznim mestima sada naći merače vlage u prostorijama. Ako ste u stanu sa centralnim grejanjem, sva je šansa da će vam vazduh zimi biti jako suv u stanu. Pored posuda sa vodom na radijatorima možete pazariti i ovlaživač vazduha (humidifier).

Zbog, često, visoke temperature u stanovima i niske vlažnosti tokom zime, ekcem obično izgleda mnogo gore i pojavljuje se mnogo češće u zimskim nego u letnjim mesecima. 

Održavanje čistog prostora. Ovo je kod nas značilo svakodnevno usisavanje. AD može da bude izazvan i alergijom na prašinu, grinje, dlake kućnih ljubimaca i sl.

Imate ovde tekst koji sam napisala kada sam birala usisivač za nas, upravo imajući na umu efikasnost usisavanja ali i kvalitet vazduha koji usisivač vraća u prostoriju. Ukoliko ste pušač, pušenje na terasi se podrazumeva. 

II) Šta dodiruje bebinu kožu 

Odeća. Sva odeća koja dodiruje kožu mora da bude od pamuka (gledajte sastav materijala na etiketama). Izbegavajte sintetiku, izbegavajte vunu.

Pelene. Idealno bi bilo da i pelene budu pamučne (imate opciju višekratnih platnenih ili jednokratnih koje imaju sloj pamuka koji ide do bebine kože). Mi smo do nekog petog meseca bili na jednokratnim sa pamučnim slojem (platnene su mi jednostavno bile preogromne na njemu) a onda smo prešli na platnene danju a jednokratne samo noću.

Platnene vs jednokratne sa pamučnim slojem do bebine kože

Deterdžent za veš. Izbacite klasične praškaste deterdžente za veš. Sve i da ispirate dva puta veš, velika je šansa da fragmenti praška koji ostanu na odeći mogu izazvati iritacije na koži.

Ja sam tada, kad sam izbacivala klasičan deterdžent za veš i istražila opcije, odlučila da pređem na jaje za pranje veša (ECOEgg). Ako niste ranije koristili jaje, napisala sam detaljan tekst o tome kako se koristi, koliko traje, da li se isplati, kako pere i sl.

Razlog zašto sam izabrala jaje a ne neki tečni deterdžent (i ovo je bolja opcija od praškastog u kontekstu ekcema) je taj što ECOegg ima 0% štetnih hemikalija, odnosno, sastoji se samo od mineralnih kuglica koje na neki magični način skinu prljavštinu sa vašeg veša i najbitnije, hipoalergijski je proizvod. Dakle, idealno za ljude sa osetljivom kožom, sklone alergijama i iritacijama. A stvarno je dodatni bonus što makar voda iz vaše veš mašine neće učiniti da umre neki delfin. 

Vlažne maramice. Ako možete, zaboravite na njih. Većina ih ima štetne hemikalije (o, da, okrenite i pogledajte sastav), samo nekoliko brendova koji mogu da se neđu kod nas su stvarno baby-friendly, ali su im cene izuzetno visoke da ih koristite za svakodnevnu higijenu prilikom menjanja pelena i sl. 

Mi smo, kada smo kod kuće, prilikom menjanja pelena koristili frotirske krpice namočene u vodu. Na meru sam kupila komad frotira i isekla ga na komadiće otprilike 10x10cm i imali smo oko 50+ ovakvih krpica koje smo koristili za svakodnevnu higijenu pri menjanju pelena. 

III) Nega bebe

Kupanje. Kupanje svesti na 2-3 puta nedeljno, obaviti ga što brže (bukvalno pričamo o trajanju od 5-6 minuta) u vodi ne toplijoj od 35 stepeni. Recimo, nama je sve iznad bilo prilično lako da izmenimo, ali kupanje pod ovim uslovima nam je padalo baš stresno. Prilikom kupanja koristite neki proizvod namenjen koži sa atopijskim dermatitisom (pisaću o kozmetici više ispod). 

Nakon kupanja uviti bebu u peškir, ne trljati, pokupiti višak vlage tapkanjem sa prevoja i u roku od ODMAH je namazati kremom. Što duže čekate, koža gubi više vlage. 

Dakle, jasno vam je zašto su nam kupanja bila stresna. Sreća pa je Teo najgori problem sa ekcemom imao dok još nije propuzao, pa se nije ni prljao, pa smo ga mi zapravo kupali 1-2 puta nedeljno.  

Krema. Ovo će vam verovatno biti jedna od najkomplikovanijih stavki. Neću vam pisati šta mi koristimo jer možda vama to ne bude odgovaralo. Poenta je da nađete kremu koja odgovara koži vašeg deteta. Problem je što je sve za bebe inače skupo, a sve za bebe sa atopijskim dermatitisom je još bar duplo skuplje :D

Uglavnom, neposredno nakon što se Teo rodio, neko od vas mi je na Instagramu prosledio profil ttj.pure.world (ne sećam se ko, ali hvala još jednom!). Ako već niste pratilac, bacite pogled, možda vam bude zanimljivo.

Iako sam i do tad verovala da vodim računa šta kupujem od kozmetike, čitajući njene objave, shvatila sam da bukvalno nemam pojma ništa.  Recimo, tamo sam naučila da je čuvena  Pavlovićeva no-no, gomila pelena je no-no, skoro sva poznata bebeća kozmetika je NO-NO i da je uopšte, kod nas barem, jako malo kozmetike za negu beba koje nemaju u sebi  dokazano štetne sastojke. 

Cela ova mala digresija da bih vam objasnila da mi je jedna od stavki koju je krema morala da ispuni i to da je prirodna. Pod “prirodna” znači da nema: naftu, silikone, parabene, parfeme… već da se sastoji od minimalnog broja prirodnih sastojaka. Vi, naravno, ne morate biti ovoliko isključivi i birajte kozmetiku čiji sastav vama deluje prihvatljivo i u redu. 

Uglavnom, kreme koje se preporučuju kod atopijskog dermatitisa se mogu podeliti u dve velike grupe i to su: uljane i emolijentne kreme. Pojednostavljeno, uljane stvaraju barijeru na koži koja sprečava gubitak vode iz kože, dok emolijentene nadoknađuju vodu u površinskim slojevima kože.

Mi smo isprobali i jedne i druge i ustanovili da nam uljane ne pomažu skoro uopšte, ali emolijentene da. 

Uglavnom, pošto teško da ćete naći kremu koja vam odgovara iz prve, možete da zatražite testere u apoteci, možda će imati da vam daju. Takođe, nemojte odmah kupovati velika pakovanja, isplate se više, ali šta ako krema ne bude odgovarala bebici?  

Koju god da koristite, kremu obavezno stavljate odmah nakon kupanja, a na delove kože koji su pod iritacijom – više puta dnevno. Ja sam Teu mazala čini mi se i po deset puta dnevno delove koji su crveni. 

Slična priča važi za proizvode za kupanje. Imate linije specijalno namenjene koži sa atopijskim dermatitisom, a ovde su, koliko sam shvatila, skoro svi proizvodi na uljanoj bazi.  

Dakle, morate putem pokušaja i pogreški pronaći kremu za kožu na koju vaše dete pozitivno reaguje. 

IV) Probiotik u borbi protiv ekcema

Borba “iznutra” se vodi uz pomoć posebnog probiotika formulisanog namenski za osobe koje imaju problem sa ekcemom. 

Preporuke na forumima na koje sam na više mesta naišla odnosile su se na Latopic probiotic, koji sme da se daje bebama od rođenja. Probiotik je upakovan u kapsule tako da je potrebno da sadržaj kapsule razmutite u kašičici mleka ili neke druge tečnosti i date bebi (uz pomoć šprica ili iz kašičice, kako vam deluje lakše).

U uputstvu koje dolazi uz ovaj probiotik piše da bi trebalo kontinuirano da se koristi tri meseca i kako bi se dobili dugoročni rezultati. 

Ako se odlučite na ovo, svakako se prvo posavetujte sa pedijatrom.

Ja sam konsultovala dva lekara pre nego što sam Teu dala probiotik. Od oba sam tražila mišljenje da li taj konkretan probiotik može nekako da mu smeta i oba lekara su rekli da ne, ali je jedan izrazio sumnju da će mu pomoći. Meni je bilo bitno samo da dobijem potvrdu da mu neće škoditi, a ako mu makar i malo pomogne – odlično. 

Dakle, 3 meseca smo svaki dan uzimali po jednu kapsulu probiotika, a onda sam produžila još jedan mesec svaki drugi dan (napravila sam neki postepeni fade-out :)). 

Inače, na ovom probiotiku piše da se preporučuje da se pije u poslednja tri meseca trudnoće kao prevencija za pojavljivanje ekcema kod beba. Meni je iskreno žao što ovu informaciju nisam znala ranije, sad bih bukvalno svakoj ženi koja čeka bebu preporučila da preventivno ispije ovu dozu probiotika pred kraj trudnoće. 

E, sad, ako ste uradili sve ovo iznad i prošlo je par nedelja i ne vidi se poboljšanje… a dojite bebu… ostaje vam još i ovo: 

V) Alergija na hranu

Postoje istraživanja koja pokazuju da je moguće da je dojena beba alergična na nešto što mama jede i to nešto preko mleka okida alergijsku rekaciju kod bebe koja se ispoljava u formi ekcema. U ovom slučaju se uvodi eliminaciona dijeta. 

Već naziv govori o čemu se radi. Iz ishrane, na 3 nedelje, eliminišete namirnice za koje sumnjate da mogu biti problematične. Ako u porodici postoji alergija na neku vrstu hrane  (možda je otac deteta alergičan na nešto) izbacite prvo tu namirnicu i posmatrajte ima li poboljšanja kod bebe. 

Ako ne postoji alergija u porodici, onda eliminišete velike grupe alergena:

  • kravlje mleko,

  • jaja,

  • kikiriki,

  • orašaste plodove (orasi, bademi, lešnici, brazilksi i indijski orah),

  • ribu,

  • morske plodove,

  • soju i

  • pšenicu.

Budući da sam ja htela da odmah uradim sve što mogu kako bih obezbedila što brže rezultate, ja sam sa svim ostalim izmenama koje sam navela iznad, uvela i eliminacionu dijetu. I, u zavisnosti od toga kakva vam je inače ishrana ovo može biti baš teško u praksi. Verujte na reč. 

Imate dva načina da pristupite eliminacion dijeti. Možete eliminisati jednu po jednu namirnicu, dakle, ukinete mleko na 3 nedelje i ako nema promena kod bebe, vratite mleko a ukinete npr. kikiriki. Drugi pristup je da ukinete sve odjednom na tri nedelje, a onda vraćate jednu po jednu namirnicu na oko nedelju dana i pratite promene kod bebe. 

Ja sam izabrala drugi pristup jer mi je delovalo da će brže dati rezultate. Izbacila sam sve što sam gore napisala, a pored toga, osim mleka i sve mlečne proizvode. Nakon tri nedelje sam počela da vraćam namirnice i ako se odlučite za ovo, topao savet je da zapisujete kad šta vraćate i ima li reakcije kod bebe jer će vam se u nekom trenutku verovatno sve zbrljati. Dakle, uvek vraćate samo po jednu namirnicu kako biste znali šta je eventualno problematično. 

Ako se nakon vraćanja nečega uočite reakciju kod bebe, izbacite tu vrstu hrane na neko vreme, pa pokušajte da je vratite za neki mesec, dok beba još malo poraste i imunitet joj dodatno ojača. 

***

Budući da sam ja sve ove stvari uradila bukvalno sinhronizovano, ne mogu da izvučem zaključak da li je nešto pomoglo manje a nešto više. Ono što zasigurno mogu da kažem jeste da nakon što su prošle one blaže verzije ekcema kada sam uvela izmene, ekcem se nije pojavio ni jednom. Dogodi se da mu se zacrveni negde koža, na šta ja reagujem odmah mazanjem kreme na problematično mesto i koža se uvek smiri. Ni jednom više nismo došli do faze da ima plikčiće i krastice. 

U međuvremenu smo prestali da pijemo i Latopic (ima sad već nekoliko meseci tome), ja sam u ishranu postupno vratila sve, Teo je počeo da jede nemlečnu hranu i za sada se događalo da neku hranu ima alergiju oko usta (OAS – oral allery syndrome) ali ni jednom rekacija nije bila u formi ekcema. 

Takođe, trenutno je leto, i verovatno će pravi test biti sledeće zime, ali ako se nešto značajno promeni mogu da updejtujem tekst. Mada, iskreno se nadam da neće, jer je cela ova borba trajala upravo tokom zimskih meseci. 

***

I još jednom, iskreno se nadam da će malom broju vas uopšte zatrebati ovaj tekst, a za sve vas kojima bude trebao, zaista se nadam da će stvari koje su nama pomogle, pomoći i vama. 

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Vreća sa nogavicama: za igru i spavanje

Next
Next

Funkcionalne igračke: ljuljaška za bebe