Krambl: svršena letnja poslastica

Krambl vam je idealno rešenje za brzu poslasticu tokom celog leta, osim u slučaju ako izgledom kolača želite nekoga da impresionirate :) Ako je cilj da poslastica od sezonskog voća pored toga što je ukusna i izgleda lepo na tanjiru, onda pravite tart. U suprotnom, krambl!

Krambl je od onih poslastica koje pravite od voća koje imate (mada postoje neke napomene o kombinovanju za idelan ukus), gotovo sve možete otprilike, možete da smanjite količinu šećera ili ga izbacite skroz, da koristite integralnu verziju brašna i da dobijete super zdrav kolač. 

Biće vam jasno koliko ga mi volimo ako vam kažem da nama krambl NIKADA nije trajao do sutradan. Ok, osim u slučaju kada ga namenski napravim kasno uveče da bi nas sačekao za doručak. 

Jer stvarno, idealan je za doručak, odličan je uz kafu, super je i posle ručka. I popodne je savršen u nekoj pauzi, ali verovatno vam neće trajati do tad. 

I ponovo, jedina mana koju ima krambl je da nije fotogeničan, što nije malo u vreme kada sva hrana na internetu izgleda pre-savršeno, ali verujte mi. Napravite ga jednom i garantujem da to neće biti jedini put. 

Ok, hajdemo odmah na recept a ispod recepta ću vam pisati napomene i savete. 

Recept za krambl

Potrebni su vam sledeći sastojci:

Voćni deo:

  • sezonsko voće ~700-800g (videti napomene ispod)

  • 1-2 kašine brašna ili gustina

  • 2-3 kašike šećera (ili bez ako je voće dovoljno slatko)

  • vanilin šećer (opciono, meni je samo voće najčešće dovoljno aromatično)

  • malo cimeta (napomena kao i za vanilin šećer)

Posip:

U zavisnosti u kakavom ćete sudu peći krambl možda će vam trebati manje od ove količine. Posip ide preko voća, i ako voće sipate u prostran sud u tanjem sloju, imaćete veću površinu za posipanje, i obrnuto, ako stavite u neku manju a dublju posudu, možda vam ova količina posipa bude previše. Možete prvi put po receptu, pa sledeći put prilagodite. 

  • 100g ovsenih pahuljica (mada realno mogu i ječmene, ražene…)

  • 100g brašna (može integralno koje želite. Ja obično pravim sa integralnim pšeničnim ili speltinim.)

  • 100g iseckanih oraha (može bilo šta orašasto, ali meni su orasi najlepši u ovoj kombinaciji)

  • 100g putera (možete smanjiti puter i na npr 70-80g, nećete dobiti doliko krcakv posip, ali će i dalje sve biti preukusno)

  • 50g šećera (može i neka zdravija verzija šećera poput kokosovog ili tamnog od trske, možda može i med ali ja ne volim da koristim med u receptima koji zahtevaju termičku obradu pa ne znam da kažem sa sigurnošću kako ispadne.)

Preliv uz serviranje:

  • grčki jogurt (Ovo je najbolja opcija, savršeno se slaže sa voćem. Međutim, često se događa da ga nemamo u frižideru pa kao alternativu koristimo kiselu pavlaku.)

  • ILI: sladoled od vanile (ako vam je na kraju krambl ipak ispao malo kiseliji nego što ste nameravali, možete ga poslužiti uz kuglu sladoleda od vanile, mada rekoh, meni je opcija sa grčkim jogurtom ubedljivo najbolja. Problem kiselijeg krambla možete rešiti i dodatnim posipanjem prah čećerom ili dodavanjem malo meda kada stavite krambl u činijice.)

Napomene:

Ja uvek kombujem nekoliko vrsta voća. Prilikom kombinovanja jedino vodim računa da pored pretežno slatkog (jabuke, kruške, zrele kajsije…) imam i deo voća koji je kiselkast (šljive, višnje, borovnice, jagode,…). Samo slatko voće bez malo kisekaste note će dati i dalje lep, ali malo dosadan ukus na kraju. 

Dakle, spremanje krambla kod mene najčešće izgleda tako što većinu čine jabuke i/ili kruške uz dodatak bilo čega šarenog i kiselkastog.

Van sezone, ako nemate sveže, možete na voće koje imate dodati šaku smrznutih višanja ili borovnica. Ili šta već imate u zamrzivaču. Poenta je da može i smrznuto.

Naravno da možete varirati i vrstu i odnos slatko/kiselog voća. Koristite ono što imate. Krambl vam ionako nikad neće biti identičnog ukusa. 

Postupak:

Voće operite i isecite na komade. Jabuke i kruške isecite na komade slične veličine. Šljive i kajsije možete otvarati samo na polovine a možete ih seći i na četvrtine. Jagode možete ostaviti cele ili ih prepoloviti. Sitno voće ostavite celo. Možete spremati i sa većom količinom voća ako vam se tako namesti, ovde stvarno ništa nije u gram. 

Preko voća pospite kašiku brašna/gustina ako je voće suvlje (npr. većinu čine jabuke/kruške) ili dve kašike ako je većina mekog voća sa velikim procentom vode (kajsije, šljive, jagode). Ako želite dodajte 2-3 kašike šećera, vanilin šećer i cimet (ako procenite da će se slagati sa voćem koje koristite). Promešajte sve. 

Uključite rernu na 200 stepeni. 

Pomešajte brašno i pahuljice. Dodajte hladan, na komade isečen puter. Možete odmah prstima da utrljate puter u brašno, meni je lakše da ga prvo viljuškom izgnječim po brašnu pa tek onda rukama razbijem preostale grudvice. Dakle, ne treba da mesite testo, već samo da dođete do mrvičaste smese. 

Dodajte orahe i šećer. Izmešajte. 

Posip možete napraviti i ranije i ostaviti u frižideru.

Izaberite posudu u kojoj ćete peći krambl i vodite računa da kada sipate sve u nju, ostane makar 1cm prostora do ivica jer će voće tokom pečenja da vri pa ako je posuda baš knap može da se dogodi da će iscureti. Dakle, ako se dvoumite, uzmite veću posudu. 

E, sad, pošto već rekoh da krambl nije fotogeničan na tanjiru, ali ako planirate neko druženje gde ćete poslužiti krambl, možete da izaberete lep pekač u kome ćete ga kasnije izneti na sto. U suprotnom, pecite u čemu god :) Dublji pleh, tepsija, vatrostalna činija, keramički pekač… samo izaberite odgovarajuću veličinu. 

Na dno posude spajte voće i rasporedite ga tako da svuda bude sloj slične debljine. U zavinsosti od posude za pečenje krambl može biti i deblji i tanji i to je ok. 

Preko voća pospite posip :D Dakle, prekrijte celu površinu voća. Sloj posipa će takođe zavisiti od veličine suda, pa zapamtite za ubuduće da li vam deluje malo ili mnogo posipa pa u odnosu na to prilagodite količinu sledeći put. Jedino na sta treba da obratite paznju je da odnos brašna i pahuljica (zajedno) i putera bude 2:1. Dakle na 200g ukupno brašna i pahuljica ide 100g putera. 

I to je to, krambl ide u rernu, nekih 20-30 minuta. Možete na 180 stepeni sa ventilatorom, ili 200 bez ventilatora, ali kao i uvek, posmatrajte kako izgleda kolač tokom pečenja. Ako vam deluje da je brzo potamneo odozgo, stavite komada alu folije da vam orasi ne bi izgoreli. Krambl je gotov kada primetite da je voće krenulo da vri (ovo ćete videti uz unutrašnju stranu posude) a posip postane zlatno žut. 

Izvadite krambl i SAČEKAJTE da se ohladi. Na vruć krambl ćete samo da ispečete jezik, a svakako je mnogo ukusniji kad se prohladi do sobne temprerature i sokovi iz voća se usled delovanja one kašike brašna/gustina malo stegnu + svi ukusi se dodatno prožmu.

Krambl se vadi kašikom u činijice ili na tanjiriće (mada je mnogo lakše i praktičnije služiti ga u činijicama) i preko se stavi grčki jogurt (ili alternative koje imate). I to je to. I to je savršeno. Verujte na reč. 

A ovako nam izgleda posuda u kojoj sam pekla krambl nekoliko sati nakon spremanja.  S v a k i   p u t.

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Zdravi čoko sladoled

Next
Next

Urma, orah, kakao - match made in heaven