Kako započeti dohranu bebe BLW metodom
Odmah da pojasnim skraćenicu iz naziva za slučaj da je neko ne zna šta je. BLW je akronim od “baby-led weaning”. Na našem govornom području koristi se termin “beba vođa dohrane” ili “dohrana komadima”. Ja ću u tekstu koristiti BLW skraćenicu za ovu metodu dohrane.
Šta je BLW?
BLW je pristup u kome se nemlečna ishrana uvodi tako da je bebi dozvoljeno da sama bira šta će od ponuđenog pojesti i u kojoj količini. Uloga mame je da 1) pred bebu stavlja raznovrsnu hranu i 2) da beba uvek ima izbor između nekoliko opcija, kao i 3) da su komadi prilagođeni trenutnom bebinom motoričkom razvoju.
Pored toga što beba ima vodeću ulogu u ovom načinu dohrana, razlika od tradicionalnog pristupa je i ta što se sve namirnice uvode odmah (osim meda i soli, ok, i sirove ribe, ako bi neko pomislio da daje bebi suši) i što u početnim mesecima beba ne dobija kašastu hranu već hranu pretežno u komadima.
Napomena: Iako sam mislila da u jednom tekstu obuhvatim i opšte karakteristike BLW dohrane i moje iskustvo sa Teom, ipak sam odlučila da razdvojim ove dve stvari.
U ovom tekstu ću pokušati da sažmem osnovne smernice kojima sam se ja vodila prilikom uvođenja dohrane BLW metom, a zasnovane uglavnom na knjizi Beba vođa dohrane – pomozite svojoj bebi da se zdravo hrani, autori Gill Rapley i Tracey Murkett, iz 2011. godine, prevod i izdanje Harfa, Hrvatska.
Updejt 2022: Neko od vas mi ej javio da sada ova knjiga postoji i u Srbiji. Naslov je preveden: Prelazak na čvrstu hranu po meri vašeg deteta, izdavač je PublikPraktikum.
Pored ove knjige sam istražila i razne druge izvore, ali slobodno mogu da kažem da sam se u načelu najviše vodila onim što sam pročitala u ovoj knjizi.
Kada početi sa BLW dohranom?
Sa dohranom treba krenuti kada beba može samostalno da sedi. Ovo se obično događa oko 6 meseci starosti ali može biti i malo kasnije ili ranije.
U početku možete držati bebu kod sebe u krilu tokom obroka, ali je dobro da beba što pre dobije svoju hranilicu/visoku stolicu kako bi mogla samostalno da sedi tokom jela.
Beba će se u prvim nedeljam više igrati sa hranom, opipavati teksture, razgledati boje i malo šta će završavati u njenom stomačiću, ali to je ok. Jelo je potpuno novo iskustvo za bebu i ne treba je požurivati niti stvarati pritisak oko jela. Mleko je svakako osnovna hrana bebe barem do kraja prve godine života, tako da ne morate da brinete oko količine hrane koju će pojesti za stolom.
Cilj vam je da stvorite pozitivan odnos prema hrani, stavite akcenat na prijatnu atmosferu za stolom i date bebi oko pola godine fore da polako usvoji novu naviku.
Opšte napomene oko BLW dohrane
Iako možda deluje nelogično, beba u početku mora da bude sita kada joj nudite nemlečnu hranu. Razlog je taj što ako bi bila gladna, bila bi previše nervozna da se bavi učenjem nove veštine (jelo) ili dovoljno radoznala da istražuje nove teksture, boje i mirise ili vežba finu motoriku hvatanjem komada hrane.
Dakle, bebu situ stavljate za sto. Ispred bebe u početku ne treba da bude ni tanjir jer je on još jedan objekat koji skreće pažnju. Dakle direktno na sto (koji uvek očistite pred svaki obrok) stavite ispred bebe nekoliko prutića hrane.
Dobro je da u početku dajete odvojene namirnice kako bi se beba upoznala sa raznim teksturama, bojama i ukusima a da tek kasnije krenete sa kompleksnim jelima.
Dobro je da od starta stvorite rutinu da se pre obroka operu ruke i da se stavlja portikla ili cela keceljica, majica, zavisi šta već koristite i koliko vam je bitno da se odeća bebe ne isfleka.
Vodu bebi možete nuditi direktno iz male čaše (vežbajte prvo napolju ako je lepo vreme ili u kupatilu iznad lavaboa ili u kadi) ili sa slamčice. Kako god, bitno je da uz hranu, uvek ponudite i vodu.
Takođe, u početku će beba jesti rukama, ali u nekom trenutku joj možete ponuditi viljušku (lakše se koristi od kašike), pošto će želeti da imitira vas pa će želeti i pribor.
Zapmtite da beba uvek bira šta jede i koliko jede. Njen je stomačić i ona bolje od vas može da proceni kada je sita. Vaše je da joj ponudite raznovrstan izbor, za svaki obrok. Vaša je odgovornost i da ne dramite i ne ljutite se ako beba možda ne pojede ništa. Jeste, jako je frustrirajuće ako ste vi isplanirali obrok, išli u nabavku, spremili hranu i onda beba možda sve to baci na pod (dešava se). Udahnite duboko i podsetite se da nikad iza bebinih postupaka ne postoji namera da vas naljuti ili povredi.
Veličina komada hrane i vrsta hrane
Komadi hrane treba da budu takvi da beba kada ih uzme celom šakom (jer tako hvataju oko šestog meseca), ostane 2-3 cm da viri van šake, kako bi to moglo potencijalno da završi u ustima.
Hrana treba da bude dovoljno mekana da beba samo desnima može da je sažvaće, ali ne premekana da se raspada pri uzimanju. Dakle, tvrdo voće i povrće (jabuka, šargarepa, kruška, krompir…) moraju biti pečeni ili skuvani. Meko voće i povrće (kajsije, breskve, banana, paradajz…) mogu da se ponude sveži. Bobičastom voću izvaditi košticu.
Jagode preseći na pola ili na 4 dela. Grožđe takođe. Ako ste u nedoumici oko veličine u kojoj nudite konkretnu hranu možete uvek da guglate “how to serve (XY food) to 6-7-9 months old BLW”.
Jaja se daju termički obrađena. Meso takođe. Napomena oko mesa: potpuno je ok da beba ne uspe da sažvaće meso, i da ga nakon nekog vremena muljanja po ustima i sisanja pljune. Na taj način će uneti u organizam gvožđe, ali ne i proteine (koje može da unese i kroz druge namirnice), tako da je to skroz ok.
Mahunarke mogu da se daju pojedinačno (jedna boranija) a one koje su u zrnima (pasulj, grašak, leblebija, sočivo…) mogu da se ispasiraju/izblendaju u namaz. Namaze možete stavljati preko tankih pirinčanih/kukuruznih galeta (vodite računa kada ih kupujete da su sa što manje soli), ili staviti na kašičicu i dodati bebi. A možete i sačekati dok ne razviju pinceta hvat pa im tada ponuditi u originalnom obliku.
Žitarice mogu da unose kroz hleb (idealno domaći), pahuljice od žitarica (potopljene u jogurt npr) ili kroz skuvan griz od spelte/pšenice/kukuruza…
Mlečni proizvodi mogu svi, i svi mogu da budu punomasni. Bitno je samo izbegavati mleko, ali sirevi, pavlake, jogurti i ostali proizvodi koji su prošli kroz neku vrstu fermentacije su ok.
Orašasti plodovi mogu mleveni ili u formi putera (kikiriki puter, tahini i sl).
Iako u BLW dohrani sve namirnice nudimo odjednom, ipak, ne bi bilo pametno prvi put dati u istom obroku ili čak danu, više od jedne namrinice koja ima visok alergijski potencijal. Isto važi i ako neko od roditelja ima alergiju an neku hranu, sa tom hranom pažljivo, ponuditi u jako maloj količini i uvek tokom pre podneva (kako bi bilo vremena da se javi reakcija i da potencijalno dete vodite kod lekara tokom dana a ne u sred noći – kada biste teško i uočili reakciju ako do nje dođe).
Namirnice koje su označene kao najveći alergeni su:
mleko
jaja
kikiriki
soja
pšenica
orašasti plodovi
riba
morski plodovi.
Ostalo voće i povrće možete u startu kominovati bez ograničenja, jer koga znate da je alergičan na šargarepu, tikvicu, krompir ili jabuku?
Takođe, trudite se da bebi nudite sezonsko voće i povrće. Dakle, ako beba počinje da sa dohranom u februaru, nema razloga da kupujete jagode ili paradajz. Sačekajte proleće za tu hranu.
Nelinearnost u jelu
Nemojte da brinete ako beba danima mrljavi ili ne jede (jede mleko i dalje, sećate se?) ili jede samo jednu vrstu hrane (npr banane), sve dok se ponaša srećno i raspoloženo, i zdrava je – sve je u redu.
Pauza u zainteresovanosti za hranu može da bude izazvana raznim stvarima. Možda joj rastu zubići i desni su preosetljive, možda je previše gladna i nervozna je, možda je hrana servirana tako da ne zna kako da je uzme/šta da radi sa njom, možda je pospana, možda je umorna, možda su tu pas/baka/deka koji je ometaju i td…
Kada se bebini obroci ustale a to će se dogoditi kada beba shvati da hrana može da je zasiti kao i mleko, polako će početi da preskače ili za početak, smanjuje mlečne obroke.
I još nekoliko stvari…
Budite uz dete kada god jede. Iz socijalnih ali mnogo više iz sigurnosnih razloga. Beba može da se zagrcne kada jede i važno je da ste uz nju. Takođe je važno da ne paničite. Kako god da krećete sa dohranom (tradicionalno ili BLW), valjalo bi da pogledate neki video o tome kako da prepoznate bebu koja se zagrcnula ali sama iskašljava komad hrane a kada treba da reagujete.
Neko opšte pravilo je da sve dok beba kašlje i proizvodi zvuke dok se bori sa problematičnim zalogajem – ne mešajte se. Ako beba ne proizvodi zvukove, ne kašlje a vi vidite da ima problem da diše – onda reagujete jer je moguće da se komad hrane nezgodno okrenuo i zatvorio dušnik.
Dakle, uvek ste uz bebu dok jede. I ovo je jedan od razloga zašto bi trebalo navići dete da uvek jede za stolom, koliko-toliko mirno, jer je u tom položaju najmanja šansa da se dogodi nezgoda poput zagrcavanja. Svakako mnogo manja nego dok jede nešto i skače, recimo.
Valjalo bi da kada god možete jedete zajedno sa detetom, jer dete gledajući vas gradi svoje navike vezane za jelo. Zato je važno i da što je više moguće dete jede ono što jedete i vi. Ovo je zapravo jedna od ogromnih prednosti BLW metode, Spremite obrok, odvojite bebinu porciju, ostatak posolite. I to je to. Svi jedete isto i beba se ne oseća izdvojeno.
Takođe, ako beba ne može da dobije čokoladni kolač, onda nemojte ni vi da ga jedete na kraju obroka. Jednostavno je. Ili razmislite kako da objasnite bebi zašto i ona ne može to što vi jedete. Šta da vam kažem, eto lepe prilike da malo resetujete i svoje navike u ishrani :)
Uglavnom, to bi bile grube i opšte smernice ali sasvim dovoljne da steknete utisak da li želite da se upustite u avanturu BLW ishrane. U sledećem tekstu ću se osvrnuti i na probleme koje smo mi imali (ili još uvek imamo) kada je hrana u pitanju, kao i kako smo ih rešavali ili se sa njima nosili.
Uglavnom, kada bih ponovo bila u prilici da biram kako da nekom detetu uvodim dohranu, birala bih isti način, samo bih možda neke stvari u svom pristupu uradila drugačije.
PS: U sledećem tekstu vam pišem o neredu tokom jela, fazama kroz koje je Teo (za sada) prolazio vezano za hranu, napomene oko izbora visoke stolice za jelo, napomene oko kombinovanja hrane kako biste povećali šanse da beba nešto proba, reakcije na hranu, raspored mleka i čvrste hrane i svašta nešto još.