Korisne aplikacije tokom prve godine: Wonder Weeks

Ovo je prvi u serijalu  kratkih tekstova u kojima ću opisati aplikacije koje su meni MNOGO značile tokom prvih godinu dana sa Teom. Priču otvara aplikacija Wonder weeks (Čudesne nedelje). 

Inicijalno sam dobila preporuku za istoimenu knjigu ali u trenutku kada se Teo rodio knjiga nije bila prevedena kod nas, a pošto su zbog korone sve pošiljke iz inostranstva putovale mesecima, rešila sam da dam šansu njihovoj zvaničnoj aplikaciji.

Samo da napomenem da aplikacija nije besplatna, košta nešto preko 500 dinara, i iskreno, to su jedni od najbolje potrošenih 500 dinara ikada. 

Oko čega mi je pomogla aplikacija?

Pomogla mi je da lakše preživim sva Teova plakanja i kenjkavost kojoj nisam videla razlog. Pomogla mi je u svim onim danima kada su mi i snaga i strpljenje bili na ivici jer je loše spavao danju, loše spavao noću, plakao ako ga spustim na minut i  bio miran samo ako je kod mene u rukama.

Pomogla mi je da razumem da je njemu verovatno u tim trenucima mnogo teže nego meni i da mu je potrebno da budem još strpljivija, još prisutnija i da pomerim svoju granicu izdržljivosti i pružim još ljubavi, strpljenja i topline. 

E, sad, ja pre deteta bih pomislila, ok, ljuškaš dete, šta tu sad ima da bude toliko nadljudski naporno?! Za sve vas koji ovo čitate a nemate decu… Samo nastavite da verujete da preterujem. Bukvalno jedini način da osetite stres i iscrpljenost koji dolaze sa imanjem deteta jeste da imate dete. Ništa drugo ne može da se poredi s tim. Jer kombo fizičke iscrpljenosti pomešan sa emotivnim nabojem, odgovornošću i brigom o nekome ko bukvalno najdirektnije egzistencijalno zavisi od vas, podiže svaki doživljaj na potpuno novu ravan.

Elem, da se vratimo na bebe i kako je njima.  Ono što se zapravo događa u ovim periodima kada je beba izuzetno  nervozna i razdražljiva (bez nekog drugog vidnog razloga poput grčeva, rasta zubića ili prehlade) najverovatnije jeste razvojni skok. 

Šta su razvojni skokovi?

Wonder weeks (Čudesne nedelje) predstavljaju periode razvojnih skokova kroz koje prolaze sve bebe tokom prvih dve godine života (pogledajte na ilustraciji pored/iznad koji su skokovi). Ovih skokova ima ukupno 10 i događaju u tačno određenim periodima i traju od nekoliko dana do nekoliko nedelja.

Tokom razvojnih skokova beba ovladava novim mentalnim sposobnostima koje joj suštinski menjaju doživljaj sveta koji je do tada imala. 

Ja sam ovo plastično objašnjavala Valentinu da je razvojni skok kao kad na igrici pređeš na novi nivo pa imaš neke nove opcije na raspolaganju :) 

Recimo, prvi skok, koji se događa već nekih 5 nedelja nakon rođenja se odnosi na to kako bebe počinju da reaguju čulima na različite osete. U ovom periodu im se popravlja fokus, i mogu da vide oštro do otprilike jednog metra udaljenosti i počinju da reaguju na kontraste oko sebe (zato, npr, nema smisla okružiti bebu pastelnim nijansama u ovom periodu).

Neke od promena koje se događaju bebi u doživljaju i opažanju sveta jako teško možemo da dočaramo sebi, jer smo tokom odrastanja i sazrevanja (i psihičkog i fizičkog) savladali i automatizovali toliko stvari, da ne možemo da posetimo stanje pre toga. 

Aplikacija će za svaki od skokova pokušati na neki način, vrlo konkretno, da vam ilustruje promene koje beba doživljava, kako biste mogli makar malo da razumete stres i strah koji verovatno oseća kada se ove promene događaju. 

Zamislite, recimo, da vi jednog jutra probudite na potpuno nepoznatom mestu okruženi predmetima koje ne prepoznajete, ne znate čemu služe, niste ih videli ranije… ne bi vam bilo svejedno, je l da? Pa sad pretpostavite kako je bebama kada im se proširi vidno polje. 

Upravo zato i jesu toliko razdražljive i uplakane tokom skokova, jer jedino poznato što se ne menja u njihovom okruženju jeste vi, vaš glas, toplina i miris. I to je sve. I sad kad ovo znate, nađite taj dodatni promil energije da još malo nosite bebu ili je držite na sebi, ili je ljuškate ili joj pevušite, jer to je jedino što njenu stvarnost čini sigurnom. 

Kalendar skokova

U aplikaciji ćete za svaki skok naći jako kratko objašnjenje, šta taj skok donosi, koje sposobnosti će beba da razvije/dobije, kao i na koji način vi možete da pomognete bebi da koristi/uvežbava novostečene razvojne sposobnosti.  

Imate i grafički prikaz skokova, sa tačnom pozicijom gde je vaše dete u tom trenutku, sa simpatičnim ilustracijama da li je period kroz koji prolazi sunčan, ili oblačan :D

Meni je ovaj kalendar nekada stvarno značio da se psihički spremim za naporne dane koji dolaze, jer, osetili smo SVAKI skok. Neki su prošli manje neki više burno, ali svaki je bio vidljiv. A preživeli smo ih 9 već. 

Uglavnom, neću vam pisati sve skokove koji će se događati (ali stavila sam iznad print screen iz aplikacije pa bacite pogled), jer bez makar koliko detaljnog objašnjenja ništa vam neće značiti. Poenta je da će se ovi skokovi događati kada beba bude imala 5 nedelja, pa sa 9, 12, 19, 26… Dakle, spremite se, jer čeka vas zajednička avantura! Naporna, ali ipak avantura :)

I nakon svakog burnog perioda videćete razvoj kako se odvija pred vašim očima, jer nešto što beba juče nije mogla da uradi, danas će moći, i nedelje u kojima se ti skokovi događaju zaista jesu čudesne. 

***

Dodatak: Zamislite koliko sam se obradovala kada sam pre nekoliko nedelja u knjižari, gledajući neke knjižice za Tea, krajem oka ugledala naslov Čudesne nedelje!!

Da, tokom ove godine je knjiga prevedena i objavljena na srpskom, u izdanju Vulkan izdavaštva (bravo za izbor naslova!)

Iako smo mi već pri kraju skokova (ostao nam je još jedan), svejedno sam morala da uzmem primerak za sebe i jedan kao poklon za prijateljicu koja je tek dobila bebu. 

Knjiga pruža mnooogo više informacija i objašnjenja od aplikacije i sada mi deluje da je idealan kombo da imate aplikaciju na telefonu, jer onaj kalendar gde se dete trenutno nalazi zlata vredi + da imate knjigu za čitanje kako biste bolje razumeli šta se sa bebom događa, i na koji način možete da je stimulišete između skokova kada uvežbava novostečene sposobnosti. 

Dodatno, veliki je plus što je knjiga na srpskom. Ja mogu da čitam (i čitam) knjige na engleskom kada nema prevedenih izdanja ali UVEK mi je lakše i lepše čitanje na maternjem jeziku. Aplikacija je prevedena na nekoliko jezika (mađu kojima nije srpski) tako da ćete verovatno koristiti englesku verziju (ova koju sam i ja koristila). 

***

Da zaključim, ova aplikacija (a sada i knjiga) su mi apsolutno obavezna stvar koju bih SVAKOME koga znam da čeka ili je dobio dete preporučila. 

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

Kako započeti dohranu bebe BLW metodom

Next
Next

Vreća sa nogavicama: za igru i spavanje