Zašto anatomska obuća nije dobar izbor

Ima li razloga za anatomskom obućom i ima li opravdanja za konvencionalnu obuću? Zašto ih industrija pravi, zašto ih struka preporučuje i kako mi da se snađemo u svemu tome? Pričamo kratko o tome.

Konvencionalna obuća

Obična obuća u kojoj smo svi mi porasli, na žalost, ima jednu ogromnu manu a to je da estetiku stavlja ispred funkcionalnosti. Funkcija obuće treba da bude u tome da zaštiti stopalo kada se kreće po podlozi koja nije bezbedna, zaštiti ga od povreda i izlaganju ekstremnim temperaturama. I to je to.

Okej, u savremeno vreme, za sve nas koji hodamo pretežno po asfaltu i betonu da doda amotrizujući sloj za udobnije koračanje po tako tvrdim podlogama.

Šta obuća ne treba da radi:

  • da menja položaj stopala (podizanjem pete) pa samim tim utiče na držanje celog tela,

  • da gnječi i sabija (bukvalno) prste kako bi stali u neki izmišljeni oblik cipele.

Đon treba da bude savitljiv i dopusti stoplu prirodne pokrete, umesto da se celo telo adaptira, hodom i držanjem, obući koju ima na nogama. 

Posledice nošenja konvencionalne obuće verovatno može da vidi svako do nas na svojim stopalima ako ga uporedi sa stopalom deteta.

Najočiglednija promena nastaje kod palca.  Konvencionalna obuća svojim oblikom, više ili manje gura palac na unutra, i približava nožnom kažiprstu. Ovo dovodi do krivljenja kosti koja prolazi kroz palac i pojavljuju se tzv. čukljevi. 

Anatomska obuća

Jedna od starih preporuka bila je i da deca nose obuću sa anatomskim uloškom/tabanicom. Logika je bila da će nošenje ovakve obuće sprečiti pojavu ravnog stopala, koje loše utiče na držanje čitavog tela.

Ispostavlja se da je, u stvarnosti, upravo suprotno. Ako obuća ima deo koji gura svod stopala na gore i pruža mu potporu, mišići koji formiraju luk stopala nemaju priliku da jačaju i razviju se kako treba. Zbog toga, stopala koja su mnogo u anatomskoj obući zapravo imaju veću šansu da završe sa spuštenim stoplima.

Stopalo koje je boso, razvija sve svoje mišiće i tetive, koristi svaki element anatomije i teško da će završiti sa spuštenim svodom.

Deca koja su pretežno bosa kada obuju anatomsku obuću opisuju osećaj kao da imaju kamenčić u patici.

Koju obuću onda birati?

Srećom, sada imamo opciju da kupujemo barefoot obuću, više o njenim karakteristikama sam pisala ovde, a gde se može kupiti sam izlistala u ovom tekstu.

Pošto izbor barefoot obuće kod nas još uvek nije toliko velik i cene nisu uvek pristupačne, makar imajte na umu koje karakteristike treba da zadovolji jedan par obuće kako vaš stopalo, a onda i celokupno telo, ne bi moralo previše da pati.

Birajte obuću koja ima ravan i mekan đon i ravnu tabanicu unutra, širok deo za prste, ne kupujte obuću koja vas žulja i steže, uvek uzmite 5-10mm veću obuću od dužine vašeg stopala. Stopala otiču ako dugo stojite, stopala otiču po vrućem vremenu, stopala otiču krajem dana šta god da radite. Imajte to na umu.

Mogu se naći modeli koji su po svojim karakteristikama barefoot friendly, iako nemaju #bf dekleraciju. Nikad nije kasno da počnete da prinete o vašim stoplaima <3

PS: Ako vas tema barefoot obuće i bosonog hodanja zanima, kliknite na tag “barefoot” ispod teksta da vidite sve objave na ovu temu.

Jelena Jaranovic

Pišem najviše o roditeljstvu, manje o putovanjima i najmanje o svemu drugom.

Previous
Previous

“Nisam za batine, ali po nekad…”

Next
Next

Bosonogo hodanje i barefoot obuća